Uncategorized

Istanbulda meteor görüntüleri

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaşayan fotoğrafçı Mehmet Yapıcı, 15 eylül 2013 saat 18:20 de evinin balkonundan gökyüzünde ışık saçarak yere düşen yabancı cismi görüntüledi. Mehmet Yapıcı yaptığı açıklamada, 1997 yılından beri fotoğrafçılık yaptığını söyledi.

Evde otururken eşinin gökyüzünden ışık saçan bir cismi gördüğünü belirten Yapıcı, “Gün batımında ışık oyunu olur’ diye umarsamadım, ‘Boşver’ dedim” şeklinde konuştu.

Bir süre sonra eşinin tekrar başka bir şey olduğunu söylemesi üzerine evinin balkonuna çıktığını dile getiren Yapıcı, “Çıplak gözle bakıldığında başka bir şey olduğu belliydi. Fotoğraf makinem yanımdaydı. Hemen fotoğraf makinemi çıkardım ve onunla baktım. Ortasında beyaz bir kor arkasında dumanlar çıkıyordu” ifadesini kullandı.

[nggallery id=29]

“GÖRÜNTÜLER ÇOK İLGİNÇ”

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olaya ilişkin bazı karelerin çok ilginç olduğunu olduğunu belirterek, “Gökyüzünden böyle düşen cisimler, göktaşı (dogal cisim) ya da insan yapımı yörünge cismi (uydu, roket kalıntısı gibi) olabilir” dedi.

Bu sıralarda düşmesi beklenen bir cisim olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirten Aslan, şunları söyledi:

“Elbette böyle cisimleri gözlemek, düştükleri yerlere etkilerini ve düşme sonucu kendilerinde olan degişimleri incelemek bizler için önemli. Halen böyle cisimlerin düşecekleri yeri önceden doğru tahmin etmek mevcut yetenekler dahilinde degil.”

Comments are closed.